Oude tuinverlichting inleveren

Wolt, Amper i Wat. 

Jaka jest różnica między jednostkami miary energii elektrycznej: Wolt, Amper i Wat? Innymi słowy, jaka jest różnica między napięciem (V), natężeniem (A) i mocą (W)? 

Wolty (V) Jednostka miary wywodzi się od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volta, wynalazcy baterii elektrycznej w 1800 roku. Wolt jest jednostką miary napięcia elektrycznego w obwodzie pomiędzy punktem A i punktem B. Jak zapewne wiesz, prąd elektryczny to po prostu ruch elektronów. Generator prądu tworzy nierównowagę, przyciągając i odpychając elektrony co tym samym powoduje ich ruch. Powstająca nierównowaga to napięcie elektryczne. Im jest większa, tym ładunek elektryczny szybciej przyspiesza tworząc wyższe napięcie. Wolt to wielkość „ciśnienia”, które powoduje ruch elektronów. 

Amper (A) Jednostka miary nosi imię André-Marie Ampère, wynalazcy elektromagnesu. Amper mierzy natężenie prądu elektrycznego, czyli ilość elektronów przechodzących przez przewodnik co sekundę. Czy wciąż brzmi to skomplikowanie? Spróbuj wyobrazić sobie ruch elektronów jako ruch wody w wężu ogrodowym. Intensywność tego ruchu (Ampery) to prąd wody. W obu przypadkach im wyższe ciśnienie (napięcie), tym większy przepływ (prąd). 

Wat (W) Nazwa tej jednostki miary pochodzi od szkockiego inżyniera Jamesa Watta, który w XVIII wieku opracował silnik parowy. Wat to moc prądu elektrycznego, czyli ilość energii na sekundę. Ponownie zobrazujmy to na przykładzie węża ogrodowego: moc elektryczna (w Watach) będzie równa ciśnieniu w wężu przy zamkniętym kranie (napięcie w Woltach) pomnożonym przez przepływ wody przy odkręconym kranie (prąd w Amperach). 

Moc elektryczna urządzenia to liczba watów (W) potrzebna do jego obsługi. Aby znaleźć potrzebną moc, należy pomnożyć prąd lub ilość zużytej energii elektrycznej mierzonej w Amperach przez napięcie elektryczne. Im większa moc urządzenia elektrycznego, tym więcej energii wytwarza (lub zużywa). 

Potrzebujesz naszej pomocy?

Myślimy razem z wami z całą miłością.

five

Pracujemy wyłącznie w oparciu o samodzielnie zaprojektowaną technologię zewnętrznych diod LED. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik produkcyjnych nasze oświetlenie wystarcza na 75 000 tysięcy godzin pracy. Najwyższa jakość oświetlenia pozwala nam udzielić aż 5-letniej gwarancji na wszystkie nasze produkty.

Czytaj więcej
demo-icon

W 2022 roku rozpoczęliśmy odbiór zużytego oświetlenia. Nasz sprzedawca, ogrodnik lub instalator zabierze od Ciebie Twoje stare lampy. Następnie przekaże je nam, a my przetworzymy je w całości. W ten prawie niezauważalny sposób uczestniczysz w recyklingu czegoś, co w innym przypadku zniknęłoby w pojemniku na odpady.

Czytaj więcej
erlenmeyer-1

W oświetleniu zewnętrznym chodzi o odpowiednie dobranie każdego z elementów. Suslight pomyślał o wszystkim. Od surowca i jakości światła, po moc i napięcie. Tylko przy precyzyjnym doborze komponentów i właściwiej technologii produkcji mogliśmy osiągnąć tak wysoką jakość.

Czytaj więcej
plant

„Zrównoważony rozwój to rozwój, który zaspokaja potrzeby teraźniejszości bez narażania potrzeb przyszłych pokoleń”. Taka jest polityka naszej firmy i zgodnie z tą zasadą działamy. Jesteśmy zrównoważonym przedsiębiorstwem, które nieustannie dąży do poprawiania wyników w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej