Wybór surowców przez Suslight.

Maurijn - Suslight Hollandia  |  29 listopada 2021

Surowiec Suslight świadomie wybrał aluminium jako podstawowy surowiec do produkcji opraw oświetleniowych.  

Tworzywa sztuczne używane we współczesnej produkcji są zdecydowanie lepszej jakości niż te stosowane jeszcze 15 lat temu. Znacznej poprawie uległa także możliwości ich recyklingu. Wysoka żywotność wielu rodzajów tworzyw sztucznych pozwoliła określić je mianem przyjaznych środowisku naturalnemu. Dzięki odpowiedniej obróbce udało się również uzyskać luksusowy efekt wizualny. Dlaczego więc Suslight używa aluminium a nie plastiku jako podstawowego materiału do produkcji opraw?

Przewaga aluminium nad plastikiem: 

  • Możliwość wielokrotnego recyclingu. 
  • Wysoka jakość materiału pozyskanego ze źródeł recyrkulacji. 
  • Trwałość i odporność na uderzenia. 
  • Wieczna żywotność. 
  • Łatwa i dająca piękne rezultaty obróbka.  

Upcycling Pozyskanie aluminium z recyklingu pochłania niewielkie ilości energii. Proces recyclingu umożliwia uzyskanie stopu w najczystszej postaci. Z tego powodu aluminium jako surowiec zawsze przedstawia wartość, niezależnie od postaci w jakiej występuje. Aluminium nie posiada właściwości transmutacyjnych, można go więc ponownie wykorzystać jako nowy materiał bez utraty jakości materiału pierwotnego. Ta zasada niestety nie dotyczy tworzyw sztucznych, które podzielić możemy na dwa podstawowe rodzaje: termoutwardzalne i termoplastyczne. Tworzywa termoplastyczne nadają się do ponownego wykorzystania, jednak ulegają one odkształceniu pod wpływem ciepła i dlatego też nie mogą być stosowane jako surowiec dla opraw oświetleniowych. 

Szacuje się, że co najmniej 75% kiedykolwiek wyprodukowanego aluminium nadal pozostaje w użyciu. 95% – 98% aluminium zastosowanego w produktach nadaje się do procesu recyklingu. Przykładowo około 90% aluminium użytego do produkcji samochodów w Ameryce udaje się odzyskać, częściowo dzięki projektowaniu aut z myślą o ponownym ich przetworzeniu. 

Plastik natomiast produkowany jest częściowo na bazie ropy naftowej. Ropa naftowa jest ograniczonym zasobem naturalnym, co w połączeniu z gorszymi właściwościami plastiku w zakresie recyklingu tworzy surowiec pozostawiający ogromnym ślad ekologiczny. Jedynie 9% ogółu plastiku podlega recyklingowi! 

Aluminium a termoplastik  Aluminium jako surowiec jest mocny sam w sobie. Plastik natomiast jedynie w przypadku połączenia go z innymi materiałami, takimi jak żywica czy włókno poliestrowo-szklane. Ponieważ Suslight wybiera do produkcji tylko takie surowce, które można poddać recyklingowi, jedyną alternatywą do rozważenia pozostają tworzywa termoplastyczne. 

Istnieją trzy możliwe warianty alternatywne: PDCPD, żywice fenolowe oraz poliwęglan. Wszystkie te termoplastyczne tworzywa nadają się do użytku zewnętrznego, jednak muszą być odporne na dodatnie temperatury oraz na promieniowanie UV. Aby osiągnąć takie właściwości do ich składu dodawane są rozmaite substancje, np. stabilność UV uzyskuje się poprzez dołączenie sadzy. Z każdym kolejnym składnikiem recykling materiału staje się coraz trudniejszy. Nie mówiąc już o up-cyclingu. Tworzywa termoutwardzalne są ponownie wykorzystywane, jednak tylko w formie down-cyclingu. Co prawda obecnie istnieje wiele technik, które umożliwiają ich recykling, jednak wymaga to ogromnego nakładu energii. Konieczne jest również przeprowadzenie wielu działań z użyciem substancji chemicznych, co dodatkowo poddaje pod wątpliwość przydatność recyklingu tworzyw sztucznych. Zwłaszcza, gdy porównamy to efektywnym procesem odzyskiwania aluminium. 

Długotrwały, piękny efekt Dodatkowym atutem aluminium są jego walory estetyczne. Odpowiednio wykonana obróbka powierzchni gwarantuje jego trwałość przez dziesiątki lat. Aluminium doskonale poddaje się rozmaitym opcjom wykończenia. Na przykład szczotkowanie powierzchni nadaje mu wyjątkowo stylowy, industrialny klimat. 

Dzięki anodowaniu i malowaniu proszkowemu można uzyskać wiele dodatkowych efektów kolorystycznych. Wszystkie te zabiegi dopasowane do istniejących technik produkcyjnych oznaczają nieograniczone warianty wykończenia. Suslight umożliwia więc całkowite dopasowanie swoich produktów do założeń projektowych. Nie tylko w pierwszym roku, ale także po 5 latach lampy te nadal prezentować się będą znakomicie!